Online marketingová agentura jakmy s.r.o.

+420 775 646 376

Blanická 922/25, Praha 2

Top

Jak založit Startup (7. díl) – Ideální kolektiv ve Startupu

Jak založit Startup (7. díl) – Ideální kolektiv ve Startupu

Existuje vůbec něco jako ideální kolektiv? To je spíše řečnická otázka, protože se na tuhle problematiku dá nahlížet z mnoha stran. Ale pojďme si dnes povídat o tom, jak se tomu alespoň co nejvíce přiblížit ve vašem Startupu! Už se těšíte? My ano!

V minulém díle seriálu jsme si vyjmenovali nejčastější problémy, se kterými se člověk může při interakci a hlavně spolupráci s jinými lidmi potýkat. Někteří z vás možná v textu poznali své kolegy, známé, nebo “toho chlapíka, jak mi o něm vyprávěl kamarád v hospodě”. Pár se vás možná samo chytilo za nos. Ale co s tím?

 

Pár tipů, jak vytvořit dobrý kolektiv

Hodně důležitá a často opomíjená je práce na stmelování vašeho kolektivu. Startupy tohle opomíjí, protože se soustředí na vývoji Startupu samotného. Ale práce na teamu je práce na Startupu, protože váš team je váš Startup.

Víkend na chatě

Domluvte si víkend někde na chatě, kde budete odpoledne pracovat a po zbytek času poznávat jeden druhého. Zahrajte si hry, které umožní trochu nahlédnout do osobních motivací a cílů každého jednotlivce. Hledejte společné body, které vás spojí jako kolektiv.

Společně strávený čas se dá jednak využít pro další práci, ale hlavně na vytvoření toho tolik důležitého pocitu, že jste na jedné lodi, že opravdu někam společně směřujete. Neváhejte využít večerní pohodu k druhému tipu.

Sdílejte!

Udělejte si prostor pro sdílení. Zní to sice jako New Age nesmysl, ale funguje to dokonale. Sdílejte svoje obavy, přání i radost. Zjistíte, komu co vadí a co činí jeho či její den (či noc) v práci příjemným. Buďte neustále v obraze a všechny připomínky teamu okamžitě reflektujte.

Ujistěte se, že jasně a včasně sdělujete všem veškeré novinky. Jak dopadlo vyjednávání s investorem, co se povedlo, co vázne, na čem je potřeba ještě zapracovat.

Mějte důvěru v tom, že vám ostatní dokážou pomoct nebo poradit. Je velmi důležité, aby se taky cítili být součástí teamu, součástí Startupu. To, že s nimi opravdu počítáte. A vybírejte si lidi, kteří chtějí být součástí teamu.

Poznávačka

Poznejte se. Každý má nějaké špatné i dobré charakterové vlastnosti, soft skills, obavy, věci co je motivují či demotivují. Zkuste si zahrát hru, kdy si každý vylosuje někoho z teamu a pak o něm tajně napíše, co na něm má rád, jak ho vnímá, co považuje za jeho silné vlastnosti. A pak si dejte prostor, aby každý informace o svojí osobě přečetl.

Ověřte si, že má každý možnost využít své silné stránky a dělat na věcech, které ho baví. Eliminujete tak možné budoucí problémy již v zárodku.

Jedna loď, jedna parta

Ujistěte se, že každý ví co se děje, na čem kdo pracuje, co je třeba mít hotovo na konci dne, týdne, měsíce. A že s tím všichni souhlasí a jsou motivovaní. Můžete měli byste si stanovovat výzvy, které nebude úplně jednoduché stihnout, ale měly by být zároveň splnitelné.

Všichni by měli být motivováni těchto cílů dosáhnout. A to bez zbytečné frustrace nebo naštvání.

startup tým

Proč je to tak důležité?

Protože ve fázi Startupu je každý nábor zásadní. Když pracujete ve 4 lidech a musíte jednoho vyhodit, bývá to nesmírně ohrožující změna. Neuvážený nábor pak může opět rozhodit dynamiku celého teamu a Startup položit. Nikdy nábor nepodceňujte. Nestačí, že někdo má v CV, že umí to či ono a někdo o něm řekne, že “je v pohodě”.

Spokojenost a motivace celého teamu pak ovlivňuje to, jak rychle a dobře se celý projekt vyvíjí. Vysoce motivovaný team pár nadšenců zvládne mnohem více práce, než desítky “zaměstnanců”, kteří práci dělají, protože musí, a nejsou ochotni udělat ani minutu přesčas.

Proto Startupy předbíhají velké korporace, které mají rozpočty a peníze. Tedy, je na vině i jistá neohrabanost a pomalé administrativní a rozhodovací procesy korporátu, ale team hraje velmi důležitou roli.

Proto už hodně velkých společností pochopilo důležitou roli Startupů a zakládají interní vývojové teamy, které mají úplně jiné pracovní a rozhodovací pravomoci, než zbytek společnosti. Pouštějí se pak do programování a tvorby mockupů, jakoby se jednalo o nezávislé Startupy.

 

Jak založit Startup je u konce

Držím palce, ať právě ten Váš team je neustále “na stejné lodi” – podpůrný a spolupracující. Náš seriál tímto dílem končí a proto nezbývá, než vyrazit a pustit se do práce!

Autor: Michal Krhut

+ 3 případovky + 1 mil. Kč