Online marketingová agentura jakmy s.r.o.

+420 775 646 376

Blanická 922/25, Praha 2

Top
jakmy.cz / Byznys  / Jak založit Startup (1. díl) – Pro úplné začátečníky

Jak založit Startup (1. díl) – Pro úplné začátečníky

Slovo Startup se v poslední době skloňuje do všech pádů a zdá se, že každý Hipstr má v garáži dílnu, nebo rozjíždí nějaký online business.

„Mít“ svůj Startup je opravdu snadné. Zvládne to každý. Ale dotáhnout Startup do zdárného konce (ať už je to prodej, nebo přerod do stabilní, ziskové společnosti o X zaměstnancích) se podaří jen 1 z 10.

Ale nechci vás hned na úvod děsit. Pojďme si říct, hezky od začátku, jak vlastně takový Startup založit.

Na počátku byl nápad

Za každým úspěšným businessem stojí nějaký inovativní nápad. Čím větší je po tomto nápadu poptávka na trhu, tím lépe. A úplně nejlepší je, když jste první, kdo na řešení nějakého problému nebo potřeby přišel, a ještě nemáte žádné konkurenty. To už se ale dnes děje jen velmi zřídka…
Jak zformulovat onu myšlenku do funkčního business plánu si povíme v druhém dílu tohoto seriálu.

Sežeň si někoho k sobě

Někomu se možná nechce o svůj úžasný nápad dělit, ale bez lidí to nedokážeš. A nemyslím tím skladníka, sekretářku a řidiče. Mluvím o parťákovi, který doplní tvoje dovednosti, vyváží tvé nedostatky a přinese i svoje silné stránky, které z vás udělají neporazitelnou dvojici.

Být při zakládání Startupu na všechno sám je lístek do stanice Vyhoření, a věř, že to už před tebou zkusila pěkná hromada lidí.

Měj plán

Když už máš vyjasněno, co je tvůj produkt/služba a máš parťáka, můžete se zvesela pustit do plánování. Mít datum představení vašeho produktu je fajn, protože deadliny mnoho z nás nutí doopravdy pracovat, víme? Je navíc všeobecně známý fakt, že pokud svůj Startup „startuješ“ už několik let, tvoje šance že prorazíš je dost mizivá. Čas hraje proti tobě.

Doplň váš tým

Tohle je zároveň největší výzva, protože většina Startupů selže právě kvůli týmu. Z různých důvodů, například se rozhádají, někteří zásadní členové tým opustí, selže v týmu důvěra, špatně se komunikuje. V některých fázích Startupu stačí, aby odešel jeden klíčový člen týmu, a celé se to rozpadne jako domeček z karet.

Největší výzvou pro tebe jako zakladatele Startupu? Dát dohromady ten správný tým lidí a pečovat o ně tak, aby všichni táhli za jeden provaz. Hodně štěstí!

A co marketing? SEO agentura Praha ti pomůže s vyhledávači a také s plánováním kampaní.

Sežeň peníze

Pokud už máš jasně definovaný svůj produkt, časový harmonogram, parťáka, který ti kryje záda a tým lidí, který pracuje na realizaci vašeho plánu, dobrá práce. Tvá skutečná práce právě teď začíná… Někdo totiž musí celou tuhle srandu zaplatit.

Ze začátku máte peníze z vlastní kapsy, ale jejich objem se rychle zmenšuje. Teď začíná závod s časem. Musíš přesvědčit investory, že váš produkt bude parádní a vydělá jim spoustu peněz. Taky musíte produkt vyvinout a ověřit si u vašich zákazníků, že to je opravdu přesně to, po čem tajně tak dlouho už tajně touží a jsou ochotni vám za to dát svoje peníze. Tohle všechno musíš stihnout, než vám dojdou peníze. O tom jak se připravit na jednání s investory si taky v jednom z dílů tohoto seriálu povíme.

 

Jedno varování na závěr…

 

Jak jednou ke Startupům přičichnete, dejte si pozor. Je to totiž opravdu návykové.

 

Panuje v nich totiž skvělá atmosféra, každý den je dobrodružství a nejasný zítřek z vás vymáčkne to nejlepší i nejhorší. Je to vlastně takový adrenalinový sport. Nehrozí zde zlomeniny, ale pište si, že se pěkně zapotíte.

V příštím díle si povíme, jak promyslet a sepsat Business plán v pár jednoduchých krocích. Vymyslet celou strategii vašeho podniku nikdy nebylo snazší!

UPDATE 2019

Aktuálně k doplnění tématu přikládám byznys plán (vzor) ke stažení zde, doporučuji.

 

Autor: Michal Krhut

+ 3 případovky + 1 mil. Kč