10+ nejlepších WordPress pluginů ZDARMA [2020]
[Aktualizováno: Leden 2020] ✅ Pluginy pro WordPress přidají vašemu webu na funkčnosti. Pomohou vám s mnohými užitečnými funkcemi, usnadní vám práci a slouží k zvýšení bezpečnosti vašeho webu. Existuje nespočetné množství pluginů, které můžete využít, my jsme pro vás připravili 10+ nejlepších WordPress pluginů pro rok 2020, které by na vašem WordPress webu rozhodně neměly chybět. Všechny pluginy, které níže zmiňujeme, lze používat s dostatečným množstvím funkcí ve verzi zdarma.
Nejlepší WordPress pluginy (Aktualizováno: Leden 2020)
Hledáte nejlepší WordPress plugin pro váš web? A chcete, aby byl ideálně zdarma? Plugin, který vám pomůže spravovat web snadněji, umožní, aby byl bezpečnější a nabídl návštěvníkům kýžený komfort? V tomto článku vám dáme tipy na ty nejlepší WordPress pluginy v roce 2020, které stojí za to používat.
Existuje obrovské množství WP pluginů. Jen na dotaz „SEO“ vám WordPress nabídne ….
…Více než 3 500 pluginů
Pomůžeme vám se v nich zorientovat a vybrat ty hlavní, které stojí za to.
Nový SEO WordPress plugin v našem žebříčku – Rank Math
SEO pluginy vám pomůžou s mnohým v oblasti optimalizace pro vyhledávače. Optimalizujte (SEO) titulky, meta tagy a další relevantní SEO on-page faktory. Dokážete však optimalizovat i dalších technické SEO, jako je například rychlost webu, canonicals, přesměrování a další.
Rank Math patří dle našeho názoru mezi nejlepší SEO pluginy pro WordPress. Hned druhý za ním je YOAST SEO, který je mnohým dobře známý (a najdete ho i v našem žebříčku níže). Tento SEO plugin v sobě zahrnuje mnoho funkcionalit, pro které jste dřív na WordPress webu museli mít speciální mini-pluginy.
Proč byste měli používat Rank Math (vs. YOAST SEO)
Jednoduchá a přehledná editace titulků a meta popisků konkrétní podstránky.
Strukturovaná data: Rychlé a jednoduché přidání rich snippets* (typ i skóre). K rich snippets doporučujeme přečíst tento update z konce roku 2019.
Přidání rel=“nofollow“ k jednotlivým odkazům.
Možnost nastavení automatického atributu target=“_blank“ ke všem odkazům. V praxi to znamená, že všechny vaše odkazy se pak budou otevírat novém okně.
Práce s chybovými stránkami 404 a jejich monitorování a další …
Jaký je závěr? Doporučujeme využívat Rank Math místo Yoast SEO?
Ano.
Časté dotazy
[ultimate-faqs include_category=’wordpress-pluginy‘]
Jak na nastavení pluginů ve WordPress
Instalace pluginů v administraci WordPress je velmi jednoduchá, v levém menu kliknete na položku Pluginy, která obsahuje několik odkazů – Přehled pluginů, Instalace pluginů a Editor. Pro práci s nainstalovanými pluginy (aktualizace, zákaz, smazání) budete používat záložku Přehled pluginů, pokud chcete na váš web přidat nový plugin (a to po přečtení našeho článku jistě chtít budete 🙂 ), zajímat vás bude záložka Instalace pluginů.
Obrázek 1: Pluginy v administraci WordPress
Instalace a vyhledání pluginů, nejčastěji používané
Při instalaci pluginů můžete postupovat několika způsoby, prvním z nich je prohlédnout si pluginy Doporučené nebo Nejčastěji používané, následně pak můžete přejít k hledání konkrétního pluginu zadáním jeho názvu do vyhledávacího pole vpravo nahoře. Vybraný plugin už pak nainstalujete pomocí tlačítka Instalovat, ze stejného místa ho můžete rovnou Aktivovat. Tím se stane plugin funkční.
Obrázek 2: Instalace pluginů ve WordPress
1. SEO pro WordPress – Yoast SEO (Freemium)
Optimalizace pro vyhledávače (SEO) vám pomáhá dostat na váš web více návštěv z přirozeného vyhledávání. Většina WordPress šablon netrpí zásadními a neřešitelnými SEO problémy (často až na rychlost), přesto je pár věcí, pomocí kterých můžete SEO vašeho webu podpořit.
Tip: Hledáte způsob, jak co nejlépe vytvořit dopadovou stránku? Mrkněte se na naši podstránku SEO Praha a můžete se inspirovat. Na stránku byste se taky měli dostat, když si pojem „SEO Praha“ vyhledáte na Google a kliknete na jeden z našich prvních odkazů.
Nainstalujte si plugin Yoast SEO. Jde o nejpopulárnější plugin pro WordPress vůbec. Obsahuje v sobě většinu potřebných vychytávek, které pro zlepšení SEO vašeho webu můžete upravit. Mimo jiné zvládne generovat sitemapy, připojit web k Google Search Console, zakázat indexaci určitého typu stránek a mnoho dalšího.
2. Smrskněte fotky – WP Smush (Freemium)
Obrázky upoutají pozornost, jsou dobré nejen pro uživatele ale také pro SEO, článek s obrázky je více atraktivní a čtivý. Navíc se říká:
Obrázek za tisíc slov.
Některé z obrázků však mohou zabírat hodně místa a zpomalovat načítání stránek. Co s tím?
Nainstalujte si plugin WP Smush, který vám pomůže s kompresí vašich obrázků, aniž by ztrácely na viditelné kvalitě. Obrázky budou štíhlejší a váš web rychlejší!
3. Opevněte brány webu – Wordfence Security
Jako majitelé a provozovatelé WordPress webů se pravděpodobně budete často potýkat s pokusy o útoky od hackerů a zlomyslných robotů. Je to běžná praxe, kterou nemůžete a nesmíte ignorovat. Existuje pár základních věcí, které byste pro bezpečnost vašeho WordPressu měli udělat.
Nainstalujte si plugin Wordfence Security, který vám v tomto směru velmi pomůže. Mezi jeho užitečné funkce patří firewall, scan malwarů, kontrola pokusů o přihlášení, automatické hlášení těchto pokusů a další. Plugin vás dokonce dokáže upozornit pokaždé, když se někdo přihlásil k administraci vašeho webu.
4. Bezpečné přihlašování – WPS Hide Login
K bezpečnosti webu lze obecně doporučit ještě jednu věc. V základu se přihlašovací stránka k WordPress webu nachází na URL adrese www.domena.tld/wp-admin, toho si jsou vědomi také roboti a hackeři. Co udělat pro zvýšení bezpečnosti přihlašování?
Nainstalujte si plugin WPS Hide Login, který vám adresu www.domena.tld/wp-admin dokáže změnit na www.domena.tld/cokolivbudetechtít. A pokud budete chtít vrátit přihlašovací stránku do původní podoby, plugin můžete kdykoliv odinstalovat (nedělejte to 🙂 ).
5. Záloha webu – All-in-One WP Migration
K bezpečnosti webu také patří pravidelné zálohy, pro které ve WordPress komunitě existuje několik nástrojů a to zdarma nebo placených. Jaký k používání doporučujeme my?
Jde o All-in-One WP Migration plugin, který je zdarma a můžete tak provádět zálohy vašeho webu kdykoliv se vám zachce. Tento plugin využijete také v případech, kdy budete chtít např. přesunout celý web na jinou doménu.
6. Kontaktní formulář pro WordPress – Contact Form 7
Napříč webem se používá mnoho typů formulářů
– kontaktní formulář,
– formulář ke stažení e-booku,
– formulář k zanechání kontaktu,
– další.
Nainstalujte si plugin Contact Form 7, který vám pomůže s vytvářením a správou všech vašich formulářů. Podporuje také CAPTCHu, Akismet (viz dále) a další.
Bonusový tip: Potřebujete návštěvníka webu po odeslání formuláře přesměrovat např. na děkovací stránku? Použijte k tomu plugin Contact Form Redirection.
7. Vyhněte se spamům – Akismet
Tento plugin se nachází v základní instalaci WordPressu a ten, kdo již přišel do styku s WP pluginy, pravděpodobně přišel do styku i s Akismet. Co tento plugin umí a k čemu slouží?
Akismet je jednoduše řečeno anti-spamový plugin, který kontroluje všechny přidané komentáře a filtruje spamy. Nachází se v něm také historie komentářů, takže zpětně můžete kontrolovat, které komentáře plugin označil jako spam. Plugin je zdarma pro osobní využití a pro weby nekomerčního charakteru.
8. Zjednodušte si vytváření stránek – Duplicate Post
Jak z anglického názvu vypovídá, plugin dokáže duplikovat a klonovat příspěvky. Využití najdete třeba v případech, kdy potřebujete udělat typově několik stejných článků, ty tedy pomocí tohoto šikovného pomocníka naduplikujete a upravíte dle vlastní potřeby.
9. Chceme původní rozhraní editace příspěvků – Klasický editor
Opět jeden z oficiálních pluginů přímo z dílny WordPress, v automatické instalaci v základu ho však nenajdete. Tento plugin vám zpřístupní dřívější „klasický“ WP editor (rozhraní v editaci příspěvků a stránek). Výrobci píšou, že jeho podpora bude minimálně do roku 2022 nebo déle dle potřeb uživatelů. Za nás je starší klasické rozhraní mnohem přehlednější, proto ho doporučujeme i dále. Mezi uživateli se tento plugin těší opravdu velké oblibě.
10. Postranní záložka – Simple Side Tab
V mnoha případech chceme mít na stránkách informaci, která bude viditelná na první pohled napříč celým webem. Může jít například o Call To Action prvek, který plní jeden z cílů vašeho webu. Plugin Simple Side Tab vám v tomto směru pomůže. Velmi užitečná vychytávka přidá na stranu vašeho webu (vy si zvolíte jaká to bude) záložku, která povede na předem určenou URL adresu. Funguje také na mobilním zařízení. Nastavení je velmi jednoduché.
Obrázek 3: Ukázka pluginu Simple Side Tab na jakmy.cz
Nejlepší WordPress pluginy – shrnutí a pár rad na závěr
WordPress je mocný nástroj a drtivou většinu požadavků pro váš web za vás vyřeší plugin. Nezapomínejte však na to, že pluginy mohou také zpomalovat chod webu a být potenciální hrozbou pro váš web. Proto dbejte na jejich pravidelnou aktualizaci a pluginy, které nepoužíváte, z webu rovnou vymažte.
Seznam nejlepších WordPress pluginů zmíněných v tomto článku
(Update 2020) Rank Math místo Yoast SEO
Yoast SEO
WP Smush
Wordfence Security
WPS Hide Login
All-in-One WP Migration
Contact Form 7 a Contact Form Redirection
Akismet
Duplicate post
Klasický editor
Simple Side Tab
Ve většině případů vám bohatě poslouží verze zdarma, pro některé zmíněné pluginy však doporučujeme zvážit i placenou verzi, která nabízí oproti té zdarma mnoho užitečných výhod. Z výše zmiňovaných pluginů se tohle týká zejména pluginu Wordfence Security.
Autor: Tomáš Zabloudil