Online marketingová agentura jakmy s.r.o.

+420 775 646 376

Blanická 922/25, Praha 2

Top

Jak založit Startup (6. díl) – Je to o lidech

Jak založit Startup (6. díl) – Je to o lidech

Když vám někdo bude tvrdit, že Startup je o nápadu, jeho ověření v praxi a následné monetizaci, má pravdu. Ale jen částečně.

Je to hlavně o lidech, ostatně, tak jako všechno, co děláme. Právě lidi jsou jeden z hlavních důvodů, proč Startupy končí.

Na začátku našeho seriálu jsme si řekli, co jsou hlavní důvody, proč Startupy končí. Čtyři Startupy, ve kterých jsem působil, skončily právě kvůli vyjmenovaným důvodům. U jednoho se to tvářilo, že je to kvůli penězům, ale nebylo. A nemám žádnou zaručeně jasnou a jednotnou odpověď. Pokaždé to bylo kvůli něčemu jinému.

Pojďme se podívat nejprve (trochu obšírně) na naše životy a práci. Položte si těchto pár otázek a zkuste přijít na všechny situace ve vaší práci, kdy se vás níže uvedené nějak týká nebo týkalo.

Komunikace

Stalo se vám někdy, že vám v práci někdo neřekl něco důležitého, co se vaší práce týkalo? Stává se, že se třeba nějaká dílčí práce zpozdí a vám to nikdo neřekne. Nebo se něco zkomplikuje přímo u vás a vy to neřeknete, protože si nechcete připadat hloupě, nebo tím obtěžovat ostatní… Ale pak to jejich práci stejně ovlivní a přijde se na to?

Spokojenost a komfort

Kolikrát se vám taky stalo, že i v osobním životě se vám něco nelíbilo nebo bylo nepříjemné, ale rozhodli jste se prostě držet krok a “přetrpět to”? V práci třeba děláte něco, co úplně nesouvisí s výkonem vaší profese, ale prostě to děláte, protože jste to dostali za úkol. Nebo je vám nějaká dílčí část práce nepříjemná, působí vám potíže, trvá déle, než kdyby ji dělal někdo jiný, ale i tak ji mlčky uděláte?

Vztahy

Jeden kolega je prostě zvláštní. S nikým v kanclu se moc nebaví, maximálně s Bláhou, ale ten je taky mimoň. Smrdí jako popelník a na obědy s ostatními nikdy nejde. Super terč debat u oběda nebo na pivku po práci, no ne… Setkali jste už někdy s něčím takovým? Byli jste už někdy obětí pomluv v práci?

Jak se to projevilo na vaší spokojenosti a míře spolupráce s ostatními?

Vzájemnost

Přijít, oddělat si to svoje a rychle zase pryč. Vlastně se ani nechci s ostatními nějak bavit, je to práce, ne moji kamarádi.” Slyšeli jste už někdy něco takového od kolegy? Skoro každý někoho takového známe. Myslíte si, že je to vhodný materiál do Startupu?

Výše zmíněné na první pohled se Startupy nesouvisí, ale opak je pravdou.

Komunikace, spokojenost, vztahy a vzájemnost v prostředí StartupuAplikace těchto témat do prostředí Startupu

Nyní si probíraná témata aplikujeme do praxe Startupů.

1. Komunikace je zásadní element lidské spolupráce

A pokud chcete pracovat na Startupu, musíte spolu komunikovat jasně, srozumitelně a stále. Tím, jak Startup nemá jasně definované struktury, cíle a jeho směřování, se mnohdy mění v průběhu dní. Proto je nesmírně důležité neustále mluvit o tom, kam se vyvíjí, jaké jsou priority na následující dny (a někdy i hodiny) a jestli tomu všichni rozumí, souhlasí s tím a jsou na stejné lodi.

Je dost nepříjemné, když zjistíte, že jste půl dne dělali na něčem, co už vlastně nikdo nepotřebuje, protože dávno dělají na něčem jiném. Neexistuje nic jako příliš mnoho otázek. Práce na dálku taky moc nefunguje, pokud si několikrát denně nedáte alespoň Hangout nebo nejste ve spojení jinak.

2. Spokojenost je mantra přístupu k práci v 21. století.

V mnoha firmách už dávno zjistili, že spokojený zaměstnanec = produktivní zaměstnanec. Například v jedné společnosti v Brně umožňují svým zaměstnancům čerpat neomezenou dovolenou (pokud to neohrozí deadline jejich projektů) a taky zjistili, že jsou mnohem produktivnější.

Sám jsem si ověřil, že pokud nás práce baví, dokážeme jí udělat mnohem více. Startup není o tom odsedět si někde 8 hodin a jít domů. Je to o práci po večerech, o víkendech. Pokud nás to nebaví, nezvládneme to.

3. Máme tendenci vytvářet kolektivy

V práci si s někým sednete více a s někým méně, stejně jako v běžném životě. Startup tohle ale dokáže položit. Proč? Protože skupiny mají tendenci si vytvářet hranici, držet spolu „před ostatními” a nebýt k nim tak sdílní, otevření a kooperativní.

Je zcela zásadní vše řešit otevřeně, transparentně a přede všemi. Trocha náznaku nedůvěry vůči vedení, protože to si nechává „něco pro sebe“… a už máte zaděláno na opravdu velký problém. Jakmile začnou pomluvy a rozvracení týmu, můžete to zabalit. Kdo z nás má čas v průběhu rozjetého Startupu měnit polovinu týmu a podkopávat si důvěru u investorů? Vy tu motivaci možná máte, ale mají ji všichni ve vašem týmu? A jste si tím jisti? (Viz. bod 1)

4. Vzájemnost

Vzájemnost vyplývá ze všech předchozích bodů a je to výsledek práce celého týmu. Je to vůle každého jednotlivce pracovat na společném projektu a dotáhnout ho do konce. Je to tak trochu umění, ochota znát každého jednotlivce a spolupracovat s ním.

 

Je to tak trochu umění dokázat spolupracovat a vyjít s každým v týmu.

 

Dobrý tým nenajdete hned, stojí za tím spousta práce a možná i mnoho jiných, neúspěšných projektů. Ale jakmile ho najdete, dokážete s ním velké věci. V příštím díle si naše povídání o lidech převedeme ještě více do praxe.

 

Autor: Michal Krhut

+ 3 případovky + 1 mil. Kč